Keçebir Oto Lastik
0 344 413 2166 - 0 344 413 34 35
KEÇEBİR OTO LASTİK OTOMOTİV TİC. LTD. ŞTİ.

SERVİSİMİZDE EKSOZ GAZI EMİSYON ÖLÇÜMÜ YAPILMAYA BAŞLANMIŞTIR

SERVİSİMİZDE EKSOZ GAZI EMİSYON ÖLÇÜMÜ YAPILMAYA BAŞLANMIŞTIR

Kısa adıyla ekzoz muayenesi olarak bilinen "Egzoz Emisyon Ölçümü" araçların çevreyi kirletmesine mani olmak için yapılır. Yapılan ölçümlerde değerleri tutturamayan araç sahipleri araçlarını bir ay içinde tamir ettirmekle yükümlüdür.

Kısa adıyla eksoz muayenesi olarak bilinen "Egzoz Emisyon Ölçümü" araçların çevreyi kirletmesine mani olmak için yapılır. Yapılan ölçümlerde değerleri tutturamayan araç sahipleri araçlarını bir ay içinde tamir ettirmekle yükümlüdür.

Hususi (binek) Otomobiller: İlk üç yaş sonunda ve sonrası her iki yılda bir yapılmalıdır.

Resmi Otomobiller: İlk iki yaş sonunda ve sonrası yılda bir yapılmalıdır.

Diğer Motorlu Taşıtlar: İlk bir yaş sonunda ve sonrası yılda bir yapılmalıdır.

Yukarıda listelenen tüm motorlu araçlar için, 10 yaşından sonra her yıl Egzoz Gazı Emisyon Ölçümünün yaptırılması zorunludur.

Tarım ve Orman Traktörleri, Motosiklet ve Mopedler ve Ocak 1980 tarihinden önce tescil edilmiş dizel motorlu araçlar, Egzoz Gazı Emisyon Ölçüm işleminden muaftırlar.

Önemli Hatırlatmalar:

“Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü” için geçerli olan son ölçüm tarihi “Motorlu Taşıt Egzoz Gazı Emisyon Ruhsatı” üzerinde belirtilmiştir.

Taşıtın trafiğe çıkışından sonraki muafiyet süresinin bitim tarihinden itibaren bir ay içerisinde egzoz gazı emisyon ölçümü yaptırılması zorunludur. Takip eden emisyon ölçümleri ise taşıtın trafiğe çıkış tarihi esas alınarak uygulanır